Як себе захистити від вірусних інфекцій
Зміцнюйте імунітет
та слідкуйте за самопочуттям
Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму
Вчасно звертайтеся до лікаря
У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд
Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
Уникайте контакту
з людьми із симптомами
ГРВІ
З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра
Термічно обробляйте продукти
Не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця
Уникайте дотиків до свого обличчя
Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота
Чим схожі COVID-19 і віруси грипу?
По-перше, COVID-19 і віруси грипу мають подібну клінічну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке представляє собою широкий спектр захворювань від безсимптомного або легкого до важкого захворювання і смерті.
По-друге, обидва віруси передаються при контакті, краплях і фомітах. В результаті ті ж заходи громадської охорони здоров'я, як гігієна рук і дотримання дихального етикету (кашель в лікоть або в одноразову серветку), є важливими діями, які все можуть попередити інфекцію.
Чим відрізняються COVID-19 і віруси грипу?
Швидкість передачі є важливою відмінністю між двома вірусами. Грип має більш короткий середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і більш короткий послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж у вірусу COVID-19. Послідовний інтервал для вірусу COVID-19 оцінюється в 5-6 днів, в той час як для вірусу грипу послідовний інтервал становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID19.
Крім того, передача в перші 3-5 днів хвороби або потенційно предсимптомна передача - передача вірусу до появи симптомів - є основною причиною передачі грипу. Хоча ми маємо дані про поширення вірусу SARS-CoV-2 за 24-48 годин до появи симптомів, в даний час це не є основною причиною передачі.
Передбачається, що репродуктивне число Ro - число осіб, яких може інфікувати одна захворіла людина - для вірусу SARS-CoV-2 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні і специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.
Діти є важливими факторами передачі вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти страждають менше, ніж дорослі, і що частота випадків у віковій групі 0-19 років низька.
Додаткові попередні дані, отримані в домашніх господарствах в Китаї, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.
У той час як спектр симптомів для цих двох вірусів однаковий, частина з важким захворюванням, схоже, відрізняється.
Для COVID-19 дані на сьогоднішній день припускають, що 80% інфекцій є легкими або безсимптомними, 15% є тяжкими інфекціями, які вимагають кисневої терапії, і 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень. Ці важкі і критичні випадки інфекції більш серйозніші, ніж спостерігається для при грипі.
Найбільш схильні до ризику важкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом. Для COVID-19 поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.
Смертність від SARS-CoV-2 вище, ніж від грипу, особливо від сезонного грипу. Хоча для повної розуміння справжньої смертності від COVID-19 буде потрібно якийсь час, наявні у нас дані показують, що коефіцієнт летальності (число зареєстрованих смертей, поділене на зареєстровані випадки) становить 3-4%, частота смертей від інфекції (число зареєстрованих смертей, поділене на кількість інфекцій) буде нижче. Для сезонного грипу летальність зазвичай значно нижча 0,1%. Однак летальність в значній мірі визначається від доступності та рівня надання медичної допомоги.
Які методи лікування доступні для COVID-19 і вірусів грипу?
Незважаючи на те, що в даний час в Китаї проводяться клінічні випробування ряду лікарських засобів і розробляється більше 20 вакцин для COVID-19, в даний час немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів для COVID-19. Навпаки, противірусні препарати та вакцини доступні для грипу. Хоча вакцина проти грипу не ефективна проти вірусу COVID-19, рекомендовано проходити вакцинацію щороку, щоб запобігти зараженню грипом.
По всій Україні у визначених медичних закладах продовжуються навчання (симуляційні вправи) на випадок фіксації коронавірусу.
Україна готова приймати та лікувати пацієнтів із COVID-19. В нас є інфекційні бокси, близько 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тисячі лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч інших медичних працівників, які працюють в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах.
За повідомленням МЗС України станом на 28 лютого інформація про наявність громадян України серед інфікованих коронавірусом на території КНР до Посольства не надходила. Посольство продовжує перебувати на постійному зв’язку з українцями, які відмовились від евакуації. Всього дипустанові відомо про 39 громадян України які залишаються в провінції Хубей.
МЗС оприлюднено актуалізовані рекомендації громадянам України тимчасово утриматися від поїздок до провінції Хубей та м.Ухань, а також відкласти свої подорожі, які не є вкрай необхідними до інших територій Китайської Народної Республіки.
В Італії у громадянки України, яка прибула з м. Кремона, був діагностований COVID-19 . Наразі вона знаходиться у лікарні “Cotugno” (м. Неаполь), а її життю, за даними лікарів, нічого не загрожує. Родичі, з якими контактувала громадянка, поміщені у карантинний режим. Зазначена ситуація перебуває на особливому контролі Генерального консульства України в Неаполі та Посольства України в Італії.
Італійська сторона відзначає, що на сьогодні уряд повністю контролює епідеміологічну ситуацію в державі, де існують два осередки хвороби у Ломбардії та Венето, в той же час як в інших регіонах фіксуються поодинокі випадки, що не становлять масової загрози для жителів.
27 лютого розпочався процес висадки пасажирів із круїзного лайнері «Diamond Princess», де знаходилося 25 громадян України-членів екіпажу лайнеру. Після висадки на берег всі пройдуть двотижневий карантин, після чого, за умови отримання повторних негативних результатів відповідних тестів, вони отримають можливість виїзду за межі Японії. Станом на 28 лютого , три громадянина України, в яких діагностовано наявність вірусу COVID-19, продовжують перебувати в медичних закладів м. Токіо. Наразі стан наших співвітчизників задовільний. 27 лютого була виписана з лікарні громадянка України, яка вже пройшла необхідний курс лікування, та наразі перебуває в одному з місцевих готелів.
28 лютого по всій Україні у визначених медичних закладах почались навчання на випадок фіксації коронавірусу. Вже відбулись навчання у Києві в Олександрівській лікарні та в Луцьку. У них взяли участь медики, рятувальники, представники поліції та органів місцевої влади.
Медична система повністю готова на випадок фіксації коронавірусу. В Україні є близько 12 тисяч ліжок в інфекційних стаціонарах, 2 тисяч лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч інших медичних працівників, які працюють в інфекційних лікарнях та інфекційних боксах.
28 лютого до Центру громадського здоров'я МОЗ України надійшли 2 повідомлення про підозру на COVID-19 із Івано-Франківської та Кіровоградської областей. В обох випадках особи повернулися з Італії та мають прояви гострого респіраторного захворювання. Попередні результати дослідження матеріалу відібраного від захворілих осіб, проведені у вірусологічних лабораторіях обласних лабораторних центрів методом ПЛР, дали негативний результат на віруси грипу. Зразки для подальшого дослідження були надіслані до вірусологічної-референс лабораторії.
Центр Громадського здоров’я МОЗ України за підтримки ВООЗ організував та проводить дводенний тренінг для епідеміологів та вірусологів як готуватися та реагувати на спалах COVID-19.
Тренінг сфокусовано, по-перше, на наданні повної інформації про новий коронавірус, а також останніх рекомендацій ВООЗ. По-друге, на поширенні практичної інформації як алгоритми дій для лікарів-епідеміологів та вірусологів, що працюють у лабораторіях при роботі з випадком, який відповідає визначенню COVID-19.
Окрім цього, тренінг включає сесію з комунікації як працювати з інформацією під час кризової ситуації, як спалах COVID-19 у світі.
У тренінгу беруть часть понад 70 фахівців епідеміологів та вірусологів з Києва та регіонів України.
CDC оприлюднило тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:
- Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
- Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.
- Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.
- Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.
- При плануванні відряджень варто дотримуватися рекомендацій https://bit.ly/2HCKKW0
Детальніше за посиланням: https://bit.ly/39PsC7E
На сайті Кабінету Міністрів України публіковано розпорядження від 03.02.2020 №93-р “Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої короновірусом 2019-nCoV“.
Зазначене розпорядження КМУ:
- встановлює режим підвищеної готовності для всіх систем цивільного захисту. Це дозволить мобілізувати сили та оцінити існуючі засоби реагування, вчасно поповнити резерв для забезпечення готовності на випадок виникнення епідемії;
- встановлює тимчасові обмеження та особливі умови для в’їзду в Україні осіб, які перебували у провінції Хубей Китайської Народної Республіки, шляхом їх ізоляції протягом 14 днів у визначенні Міністерством охорони здоров’я заклади;
- затверджує Національний план протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, на 2020 рік.
МОЗ України до мережі обласних лабораторних центрів та закладів охорони здоров'я були направлені алгоритми дій:
- лікарів клініцистів при зверненні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, зокрема особливостей ведення пацієнта та дотримання вимог інфекційного контролю;
- лікарів-епідеміологів при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, зокрема порядку інформування та епідеміологічного розслідування;
- лабораторного обстеження осіб у вірусологічних лабораторіях, які відповідають визначенню випадку 2019-nCoV для лікарів вірусологів, зокрема порядку проведення цих досліджень та направлення відібраних зразків;
- для населення, у разі підозри у них захворювання викликаного 2019-nCoV, з метою розміщення у громадських місцях.
Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:
- часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
- під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
- якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;
- не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження;
- Джерела з актуальною інформацією щодо випадків захворовання спричинених новим коронавірусом:
- Рекомендації ВООЗ для громадськості та професійної спільноти
- Сторінка Центру громадського здоров’я України
- Сторінка Міністерства охорони здоров'я Україна
РЕКОМЕНДОВАНЕ
Погоджено:
Затверджено
Начальник
Рокитнівського Директор ЗДО
_______
районного управління
ГУ Держпродспоживслужби ________ П.І.Б.
в Рівненській області
__________І.М.ВИСОЦЬКИЙ
Циклічне
меню для харчування дітей в ЗДО__________
на
весняний період
|
Грами |
Білки |
Жири |
Вуглеводи |
Калорійність |
|||||
І Понеділок |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Каша
пшоняна солодка з маслом |
100 |
3.2 |
1.5 |
19.1 |
108.1 |
|||||
Хліб
пш. з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Суп
картопляний з крупою |
200 |
1.0 |
3.6 |
10.0 |
76.4 |
|||||
Риба
смажена |
70 |
14.03 |
15.9 |
11.18 |
221.31 |
|||||
Каша
гречана |
100 |
3.2 |
1.5 |
19.1 |
104.8 |
|||||
Капуста
тушкована |
55 |
1.10 |
2.66 |
7.42 |
49.63 |
|||||
Сік |
100 |
|
|
|
|
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Запіканка
сирна із сметаним соусом |
125 |
17.82 |
8.91 |
1.98 |
175.41 |
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|||||
ІІ Вівторок |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Гречана каша |
100 |
3.2 |
1.5 |
19.1 |
104.8 |
|||||
Салат
овочевий |
45 |
0.64 |
1.04 |
4.29 |
27 |
|||||
Яйце
варене |
24 |
2.54 |
2.3 |
0.14 |
31.4 |
|||||
Хліб
пш. з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Суп
гороховий |
200 |
1.4 |
3.6 |
7.8 |
69.2 |
|||||
Голубці
з рисом м’ясом із сметанно-томатним соусом |
160 20 |
15.06 |
15.55 |
15.88 |
236.82 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Компот |
150 |
0.12 |
0.12 |
19.09 |
74.14 |
|||||
Вечеря |
||||||||||
Сирники |
120 |
15.0 |
10.5 |
20.4 |
234.3 |
|||||
Сметаний
соус |
20 |
0.58 |
3 |
0.61 |
31.16 |
|||||
Чай
|
150 |
2.1 |
1.88 |
13.51 |
76.9 |
|||||
ІІІ Середа |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Суп молочний з рисовою крупою |
200 |
5.2 |
3.6 |
16.2 |
114.0 |
|||||
Хліб
пш. з маслом |
20/5 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Борщ
із буряком та картоплею |
200 |
2.0 |
4.3 |
14.0 |
103.0 |
|||||
Цибуля |
10 |
|
|
|
|
|||||
Вареники
з м’ясом |
120 |
9.8 |
10.2 |
2.2 |
139.4 |
|||||
Салат
з вареної капусти |
45 |
0.73 |
2.04 |
2.79 |
30.74 |
|||||
Компот |
150 |
0.12 |
0.12 |
19.09 |
74.14 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Пюре
картопляне |
150 |
3.53 |
5.01 |
21.91 |
150.47 |
|||||
Омлет |
30 |
2.93 |
3.56 |
1.34 |
48.9 |
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
IV Четвер |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Каша
рисова |
100 |
3.0 |
6.2 |
22.4 |
133.1 |
|||||
Фрикаделька
м’ясна |
30 |
5.86 |
5.03 |
0.21 |
58.86 |
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Хліб
пш. з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Обід |
||||||||||
Капусняк |
200 |
1.5 |
4.2 |
5.7 |
69.0 |
|||||
Риба
тушкована |
60 |
12.1 |
7.9 |
7.93 |
39.7 |
|||||
Вермішель
відварна |
90 |
3.9 |
3.2 |
20.3 |
124.8 |
|||||
Салат
з буряка і цибулі |
50 |
0.7 |
1.4 |
2.5 |
25.2 |
|||||
Компот |
150 |
0.12 |
0.12 |
19.09 |
74.14 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Вареники
ліниві з сиром |
120 |
13.6 |
9.5 |
18.5 |
213.9 |
|||||
Сметаний
соус |
20 |
0.58 |
3 |
0.61 |
31.16 |
|||||
Какао |
150 |
|
|
|
|
|||||
V П’ятниця |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Суп
молочний з гречаною крупою |
200 |
5.2 |
3.6 |
16.2 |
114.0 |
|||||
Хліб пш з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Суп з фрикадельками |
200 |
1.315.86 |
1.97 5.03 |
9.97 0.21 |
64.19 58.86 |
|||||
Риба смажена |
70 |
8.17 |
6.3 |
13.4 |
140.11 |
|||||
Пюре картопляне |
150 |
3.53 |
5.01 |
21.91 |
150.47 |
|||||
Сік |
100 |
|
|
|
|
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Оладки смажені |
70 |
10.39 |
10.65 |
7.2 |
148.84 |
|||||
Сметанний соус |
20 |
1.10 |
2.66 |
7.42 |
49.63 |
|||||
VI Понеділок |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Каша пшоняна солодка з маслом |
100 |
3.2 |
1.5 |
19.1 |
104.8 |
|||||
Хліб пш з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Щі зі св.. капусти |
200 |
1.85 |
1.97 |
11.26 |
69.33 |
|||||
Риба тушкована з овочами |
80 |
12.1 |
7.9 |
8.0 |
39.70 |
|||||
Вермішель відварна |
90 |
3.9 |
3.2 |
20.3 |
124.8 |
|||||
Салат овочевий |
30 |
0.24 |
0.03 |
0.99 |
4.2 |
|||||
Компот |
150 |
0.12 |
0.12 |
19.09 |
74.14 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Печеня по-домашньому з м’ясом |
150 |
11.26 |
10.79 |
15.34 |
187.48 |
|||||
Салат з буряка |
55 |
0.78 |
2.05 |
5.19 |
39.75 |
|||||
Чай |
150 |
2.1 |
1.88 |
13.51 |
76.9 |
|||||
Фрукти |
100 |
|
|
|
|
|||||
VIIВівторок |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Вермішель з маслом |
90 |
3.9 |
3.2 |
20.3 |
124.8 |
|||||
Яйце варене |
24 |
2.54 |
2.3 |
0.14 |
31.4 |
|||||
Хліб пш з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Суп з фрикадельками |
200 |
7.8 |
5.4 |
25.8 |
188.3 |
|||||
Вареники з картоплею і маслом |
120 |
9.8 |
17.02 |
7.93 |
148.61 |
|||||
Салат овочевий |
60 |
1.6 |
3.4 |
5.8 |
60.5 |
|||||
Сік |
100 |
|
|
|
|
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Запіканка сирна |
125 |
19.58 |
12.7 |
16.67 |
255.17 |
|||||
Сметанний соус |
20 |
0.58 |
3 |
0.61 |
31.16 |
|||||
Какао |
150 |
|
|
|
|
|||||
VIII Середа |
||||||||||
Сніданок |
|
|
|
|
|
|||||
Суп молочний з гречаною крупою |
200 |
5.2 |
3.6 |
16.2 |
114.0 |
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Хліб пш з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Обід |
||||||||||
Борщ український |
200 |
1.2 |
3.6 |
7.0 |
65.2 |
|||||
Цибуля |
10 |
|
|
|
|
|||||
Тюфтелька м’ясна з рисом |
100 |
22.1 |
6.5 |
10.4 |
188.5 |
|||||
Салат з буряка і цибулі |
50 |
0.7 |
1.4 |
2.5 |
25.2 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Компот |
150 |
0.12 |
0.12 |
19.09 |
74.14 |
|||||
Вечеря |
||||||||||
Сирники |
120 |
18.21 |
9.26 |
1.98 |
157.41 |
|||||
Сметаний соус |
20 |
0.58 |
3 |
0.61 |
31.16 |
|||||
Чай |
150 |
2.1 |
1.88 |
13.51 |
76.9 |
|||||
IX Четвер |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Пюре картопляне |
150 |
3.53 |
5.01 |
21.91 |
150.47 |
|||||
Фрикаделька м’ясна |
30 |
5.86 |
5.03 |
0.21 |
58.86 |
|||||
Салат з буряка |
50 |
0.7 |
1.4 |
2.5 |
25.2 |
|||||
Хліб пш. з маслом |
5/20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Суп гороховий |
200 |
1.4 |
3.6 |
7.8 |
69.2 |
|||||
Тюфтелька рибна |
60 |
8.35 |
12.53 |
88.62 |
164.3 |
|||||
Каша гречана |
100 |
3.2 |
1.5 |
19.1 |
104.8 |
|||||
Салат з капусти |
45 |
0.73 |
2.04 |
2.79 |
30.64 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Компот |
150 |
0.12 |
0.12 |
19.09 |
74.14 |
|||||
Вечеря |
||||||||||
Вареники ліниві з маслом |
200 |
5.2 |
3.6 |
19.0 |
125.4 |
|||||
Фрукти |
100 |
|
|
|
|
|||||
Сік |
100 |
|
|
|
|
|||||
X П’ятниця |
||||||||||
Сніданок |
||||||||||
Макаронна запіканка |
125 |
6.61 |
7.96 |
24.43 |
190.32 |
|||||
Хліб пш. з маслом |
5\20 |
|
|
|
|
|||||
Чай |
150 |
|
|
9.98 |
37.9 |
|||||
Обід |
||||||||||
Борщ український з маслом |
200 |
2.03 |
3.09 |
15.73 |
101.03 |
|||||
Пюре картопляне |
150 |
3.53 |
5.01 |
21.91 |
150.47 |
|||||
Риба смажена |
70 |
8.17 |
6.3 |
13.4 |
140.11 |
|||||
Хліб |
50 |
|
|
|
|
|||||
Сік |
100 |
|
|
|
|
|||||
Вечеря |
||||||||||
Оладі з сметаним соусом |
100 |
6,89 |
7,96 |
45,07 |
269,46 |
|||||
Чай |
150 |
2.1 |
1.88 |
13.51 |
76.9 |
|||||
Фрукти |
100 |
|
|
|
|
|||||
Факт 1. Covid-19 і SARS-CoV-2 - не одне й те саме. Covid-19 - це захворювання (D - скорочення від disease), викликане новим коронавірусом. SARS-CoV-2 - назва самого вірусу.
Факт 2. CoV - скорочення від CoronaVirus, коронавірус. Так називають родину вірусів (загалом їх близько 40), які зовні нагадують сонячну корону через відростки у вигляді шипів.
Факт 3. Коронавіруси - самозванці від біології. Кінцева частина кожного шипа "імітує" молекулу корисної речовини, тому клітинні рецептори самі затягують її у себе - а за шипом до клітини потрапляє весь вірус. Так відбувається зараження.
Факт 4. Термін "новий коронавірус" (novel або nCoV) означає, що раніше його не зустрічали не лише вчені, але і наші клітини.
Факт 5. За 2 млн років еволюції наша імунна система навчилася боротися з більшістю відомих інфекцій, але новий коронавірус захоплює її зненацька - тому з ним так важко впоратися і так легко заразитися.
Факт 6. Потрапивши до клітини, вірус "захоплює" над нею контроль і змушує невпинно виробляти власні копії - замість звичних їй білків. Починається ланцюгова реакція. Зрештою клітина гине, а носій інфекції стає заразним.
Факт 7. На початковому етапі зараження новий коронавірус активно розмножується в горлі та верхніх дихальних шляхах. Потім інфекція опускається нижче і може дістатись легенів, викликавши запалення.
Факт 8. Саме тому перший симптом зараження - кашель. Вже потім починає підвищуватись температура.
Факт 9. Або не починає - у 30% пацієнтів в Ухані температура на момент прибуття до лікарні не перевищувала норму.
Факт 10. У багатьох інфікованих (18% чи майже у кожного п'ятого) відсутній навіть кашель. Хвороба перебігає взагалі без симптомів - людина може не підозрювати, що хвора.
Факт 11. Однак такий безсимптомний хворий все одно є активним носієм інфекції і може заражати інших.
Факт 12. Якщо Covid-19 перебігає у легкій формі, його симптоми дуже нагадують звичайний сезонний грип: сухий кашель, температура, загальна слабкість, іноді біль у м'язах або головний біль.
Факт 13. Лікують його так, як звичайний грип - у домашніх умовах, симптоматично.
Факт 14. Один з найбільш нестандартних симптомів коронавірусу - втрата смаку та/або нюху.
Факт 15. Це відбувається не з усіма інфікованими, але може бути і єдиним симптомом.
Факт 16. Тож, якщо ви раптом втратили здатність відчувати запахи й смаки, варто насторожитись і вжити заходів.
Факт 17. Важливо: носій нового коронавірусу стає небезпечним для оточення відразу після зараження - задовго до того, як у нього з'являться або не з'являться перші симптоми.
Факт 18. Гарна новина: чим більш смертоносний вірус, тим гірше він поширюється. Вбивши свого господаря, вірус не може інфікувати інших. Тому вірус рідко мутує у більш смертоносну форму - це не в його інтересах.
Факт 19. Погана новина: SARS-CoV-2 - якраз з іншої категорії. Цей вірус робить господаря розносником зарази, але проявляється не одразу або не виявляється взагалі, тож носій встигає заразити ще кількох людей.
Факт 20. У середньому кожен носій нового коронавірусу встигає заразити від 2 до 4 здорових людей. Ця кількість вища, ніж у сезонного грипу (1,3), але нижча, ніж у кору (12+).
МЕНЮ НА 13.09.21
Сніданок
Каша пшонняна солодка з маслом - 200
Хліб з маслом - 20.5
Чай -150
Обід
Суп картопляний з фрикадельками
- 200
Риба смажена - 70
Макарони відварені з маслом - 90
Хліб -50
Компот із сухофруктів - 150
Вечеря
Оладки смажені - 100
Чай з молоком - 150